АктуалноЗабравеният градНовиниРазследване

Повече от година отнело на НИНКН съгласуването на проекта за реконструкция и реставрация на Първото пловдивско сиропиталище

Ръководителят на проекта Благой Петков: „147 дни заради НИНКН, а проектантът на тези 3 центъра е бил на предварително съгласуване в Института. Тоест, той преди да внесе чертежите е ходил на предварителни консултации. Ние разполагаме с доказателствата и сме ги дали на МРРБ.“

Сградата на първото пловдивско сиропиталище – паметник на културата от местно значение, трябва ще вече да реновирана, а след седмица да се реже лентата. Това щеше да се случи, ако не се налагаше да се иска трето удължаване на проекта „Изграждане на ефективна социална инфраструктура за предоставяне на 7 нови социални услуги в Община Пловдив“, в който тя фигурира като първа фаза.

Ето как изглежда тя в момента:

Общината обяви, че иска поредна отсрочка по проекта за 7-те социални услуги

На представянето на напредъка по него, днес стана ясно, че съгласуването на проекта за нейната реконструкция и реставрация в НИНКН е отнело на специалистите там една година и три месеца, по думите на ръководителя на проекта Благой Петков.

„147 дни заради НИНКН, а проектантът на тези 3 центъра е бил на предварително съгласуване в Института. Тоест, той преди да внесе чертежите е ходил на предварителни консултации. Ние разполагаме с доказателствата и сме ги дали на МРРБ, че в момента, в който община Пловдив е внесла проекта по част архитектура и конструкции за съгласуване, те от НИКН са отишли едва ли не на следващия ден в Министерство на културата и затова МРРБ не ни признават 147 дни, минус два месеца, а защото ние сме направили действията по предварително съгласуване ни признават всичките 147 дни.“

Така обясни ръководителят на проекта, факта че нищо по тази сграда не бе направено в рамките на две години.

Становището от страна на Министерство на културата със зелена светлина е било дадено през август 2019-а година. При обявената процедура се явили двама кандидати.

„Бюджетни сгради, по малко кандидати се явяват. За Рада Киркович имахме едни кандидат – тъй като е паметник на културата. От начало имахме два, единият се отказа, като прецени сложността на задачата,“ коментира Петков.

Специално за Под тепето ръководителят на проекта представи допълнително проектното решение:

„Обособени са три крила, в които се разполагат три центрове за социални услуги с минимални намеси по фасадата. Всеки център има обособен вход с прилежащи дворни пространства. Достъпът до отделните входове, където е необходимо се осъществява посредством малки рампи с минимален наклон, съобразени с изискванията на Наредба № 4 от 1 юли 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания. Разпределението на приземния етаж е на едно ниво и не възпрепятства оформянето на достъпна среда.

В център № 1 обособен като „Център за обществена подкрепа“ е предвидено разполагане на следните помещения: офис; офис помещение за екипите (първа, втора, трета и четвърта зала); Първа зала за индивидуална и семейна работа с деца; втора зала за индивидуална и семейна работа със специалист (психолог/ логопед), включително мобилно обзавеждане на кът „синя стая“; фоайе, кът за изчакване, санитарен възел с осигурена възможност за ползване от хора в неравностойно положение и втори санитарен възел. Центърът разположен между оси „Е“ и „Н“ и оси „1“ и „5“, като главния вход/изход е от юг с двукрила врата.

В център № 2 обособен като „Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства“ се влиза през съществуващ вход разположен на северната фасада. За осигуряване на достъпна среда съгласно изискванията на Наредба № 4 от 1 юли 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания, е заложено разширяване на съществуващата входна врата от 1,36 м на 1,80 м.

На първия етаж са разположени  зала за лечебна физкултура, психосензорна зала, зала за почивка, трапезария (с ползване на кетъринг), свързващ коридор, санитарен възел с осигурена възможност за ползване от хора в неравностойно положение и втори санитарен възел.  За връзка с втория етаж на центъра е предвидена направата на нова, естествено осветена стълбищна клетка, с двураменна стоманобетонна стълба с ширина на рамото 120 см. За осигуряване на достъпна среда и достъп на хора в неравностойно положение до втория етаж е предвиден асансьор с възможност за едновременното превозване на човек в инвалидна количка и придружител. На втория етаж на Центъра е предвидено разполагане на четири работни зали, кабинет на специалист, две санитарни помещения за инвалиди и свързващ коридор.

Водоснабдителната и канализационната инсталации се изграждат наново. За удовлетворяване новите функции на сградата са обособени нови санитарни възли. В център №1 е предвидена една тоалетна с възможност за ползване от хора в неравностойно положение и три обикновени. В център №2, за всеки етаж, са предвидени по две тоалетни с възможност за ползване от хора в неравностойно положение. За център №3 са предвидени две тоалетни с възможност за ползване от хора в неравностойно положение. Всички санитарни възли за захранени с битовата гореща вода, осигурена от обемни бойлери. Дъждовните води от покрива се отвеждат посредством система от улуци и водосточни тръби.

Отоплението на сградата се предвижда да бъде на ТЕЦ чрез панелни радиатори. Отоплението във всеки център се регулира и отчита самостоятелно. За осигуряване на подходящ микроклимат в сградата се полага 10 см минерална вата над окачените тавани. Вътрешно, фасадните стени са облицовани с обшивка от гипсокартон на конструкция с положена пресована вата. По подовете се полага топлоизолация от 5 см XPS. Предвидена е принудителна вентилация за всички тоалетни, включително и за санитарните възли с прозорци.

За облагородяване на дворното пространство е извършено заснемане на дървесните видове, като цените дървесни видове се запазват. Изграждат се тротоари около сградата.

Обособява се психосензорна градина в двора между корпусите на центрове 1 и 3. Градинката представлява площадка с градински пейки, шадраван и дървен елемент – пергола декорирана с подходяща растителност. Градински пейки се разполагат и пред входовете на центрове 1 и 2.

Близо до входа на център №3 се изгражда детска площадка със специализирана, комбинирана люлка.

Технико- икономически показатели

Площ на имота               5 693,00 m2

Застроена площ  на сградата предмет на реконструкцията 894,06 m2

Разгъната застроена площ на сградата предмет на реконструкцията             1 149,72 m2

Сградата се състои от:

Център № 1 с РЗП          323,01 m2

Център № 2 с РЗП          524,89 m2

Център № 3 с РЗП          301,82 m2.

Сега пред екипа на Благой Петков стои нов проблем – с обществената поръчка за мебелите, която е заложена с цени на обзавеждане отпреди две години.

Още по казуса:

Седмица до поредния краен срок по реставрацията на историческата сграда на Първото пловдивско сиропиталище

Възстановяват сградата на Първото сиропиталище в Пловдив с пари по Региони в растеж

Възстановяват първото сиропиталище в Пловдив

840 хиляди лева за възстановяването на първото пловдивско сиропиталище

Вижте как е „възстановена“ сграда – паметник на културата с европейски пари (ГАЛЕРИЯ)

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина